Z inicjatywy naszych wspaniałych dziewcząt powstał poniższy spot , mający na celu kreowanie postaw tolerancji i zapobieganie dyskryminacji oraz przeciwdziałanie stereotypom i uprzedzeniom.
Zapraszamy do obejrzenia
Piekarz podniósł podkowę i doznał olśnienia. Postanowił, że będzie wypiekać ciasto o podobnym kształcie i rozdawać biednym podczas odpustu. Tak właśnie za natchnieniem świętego Marcina, powstały rogale swietomarcinskie. Pamięć o niej nie zginęła nawet w czasie wojen światowych i po odzyskaniu niepodległości powróciła że zdwojoną siłą.
Czy jesteśmy w stanie zrozumieć pokolenie, w którym pięciolatki potrafią znaleźć i zainstalować grę na telefonie albo tablecie? Swoboda poruszania się po świecie współczesnych mediów to jedno, a wpadanie w rozmaite pułapki to drugie. I zdarza się zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
W Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu odbyła się konferencja na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz rozstrzygnięto konkurs nawiązujący do tej tematyki, który polegał na wykonaniu krótkiego filmu podnoszącego wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa wśród osób młodych korzystających z internetu. Konkurs objęty został patronatem Starosty Inowroclawskiego, Pani Wieslawy Pawłowskiej.
Dnia 21 listopada 2024 roku grupa wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy wraz z opiekunami p. Joanną Płodzidyn-Darabasz i p. Juliuszem Lubarskim udała się na zajęcia edukacyjne do siedziby Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w Kruszwicy. Wychowanki pobyt w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia rozpoczęły od zwiedzenia stałej ekspozycji przyrodniczo-historycznej „U źródeł polskości” pod kierunkiem Pani Doroty Sajbor- pracownika NPT.
Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem przyjęła się także w innych krajach, także w Polsce.
W tym roku Dzień ten przypadł na 21 listopada. Społeczność Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Polskich Olimpijczyków w Kruszwicy przystąpiła do jego obchodów. W trakcie Światowego Dnia Rzucania Palenia Nikotyny w naszej placówce odbyło się spotkanie z Panią Agnieszką Trywiańską z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Inowrocławiu. Podczas spotkania wychowanki MOW dowiedziały się m. in.: jaki jest skład e- papierosów? Co dzieje się w organiźmie człowieka po zapaleniu papierosa? W ramach akcji została przeprowadzona również przez nauczycieli koordynujących akcję w placówce- p. Katarzynę Grabowską i p. Joannę Płodzidyn-Darabasz lekcja otwarta, której celem było zapoznanie wychowanek z negatywnymi skutkami palenia papierosów, motywowanie potencjalnych palaczy do zerwania z nałogiem oraz promocja mody na niepalenie. Wychowanki poprzez aktywny udział w akcji z zakresu profilaktyki antynikotynowej zrozumiały, że są świadome zagrożeń, jakie wynikają z palenia papierosów i nie sięgną po nie w przyszłości, a tym samym postawią na zdrowie. Organem prowadzącym ośrodek jest Powiat Inowrocławski.
Tradycją są już wyjazdy do Warszawy w celu edukacji olimpijskiej, ale nie tylko. Głównym punktem wycieczki było Centrum Olimpijskie, w którym mieści się Muzeum Sportu i Turystyki i siedziba Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jednak wcześniej dziewczęta zapaliły znicze na grobach wybitnych polskich Olimpijczyków m.in. Ireny Szewińskiej, Kazimierza Górskiego, Kamili Skolimowskiej, Kazimierza Deyny, Władysława Komara. Natomiast w muzeum zachwyciły stroje sportowców i pamiątki olimpijskie.
Na zakończenie wizyty w Centrum lekcja edukacji na temat Fair Play w sporcie i życiu oraz na temat ważności sportu w życiu społecznym. Była też okazja do pamiątkowych zdjęć z obecnymi w tym czasie olimpijczykami np. Dariuszem Goździakiem ( złoty medalista Olimpijski w pięcioboju nowoczesnym). Na zakończenie wizyty w stolicy poznanie Starego Miasta i jego głównych zabytków.
19 listopada br. w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci – zakończyliśmy działania w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”. Kampania koncentrowała się na uwrażliwianiu na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieraniu w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowaniu idei uważnego rodzicielstwa, a także promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
W ramach kampanii w MOW przeprowadzono zajęcia tematyczne na godzinach wychowawczych, przygotowano gazetkę informacyjną i ogłoszono konkurs plastyczny, natomiast członkowie Rady Pedagogicznej ukończyli dedykowany kurs online.
Finał Kampanii odbył się 19 listopada br. w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia ”mury” naszego MOW zostały podświetlone na czerwono.
Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Nasz ośrodek włączył się do obchodów dnia tolerancji, poprzez wykonanie tematycznych plakatów, a także przeprowadzenie Kampanii Społecznej zorganizowanej przez wolontariat działający w ośrodku. W dniu 17.11.2024 r. cała społeczność ośrodka zebrała się w świetlicy na apelu , podczas którego Wiktoria i Zuzia a następnie Nikita i Alicja przedstawiły prezentacje nt. tolerancji i nietolerancji. Głównym celem obchodów było uświadamianie podopiecznym o niebezpieczeństwie związanym z konsekwencjami dyskryminacji. Ten czas był też okazją do głębszej refleksji na temat nietolerancyjnych zachowań w wielu aspektach.
Od wielu lat harcerki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego włączają się w obchody narodowych świąt. Również tym razem dziewczęta z drużyny im Janusza Korczaka wzięły udział w Święcie Niepodległości. Podopieczne wystawiły wartę przy pomniku Powstańców Wielkopolskich jak również w asyście pani dyrektor Ilony Dybicz oraz wychowawcy i drużynowego Pawła Budnera złożyły okolicznościową wiązankę i zapalone znicze. Każda taka uroczystość to żywa lekcja historii oraz okazja do kształtowania postaw prospołecznych i propatriotycznych.